Częstym problemem wielu osób, które zawodowo pracują rękoma jest popękana skóra na palcach. Dzieje się tak przez uczulenia kontaktowe np. na specyfiki używane w pracy. Jest to powszechny problem m.in. u lekarzy, fryzjerek czy osób często myjących ręce w pracy.

Jeżeli pracujemy w tym samym środowisku cały czas, to skóra w pewnym momencie przestaje się bronić i pojawiają się podrażnienia. Jest to dość częste. Wielu lekarzy mówi wprost, że aby całkowicie pozbyć się takiego uczulenia, należy nie tyle ograniczyć ekspozycję na dane środki a całkowicie zmienić zawód co wydaje się absurdalne.

Nie trzeba być alergikiem aby mieć uczulenie kontaktowe bo to właśnie częsty kontakt z daną substancją powoduje podrażnienie. Można spróbować stosować podwójne rękawiczkę dla ochrony, zmieniać preparaty myjące czy te na których pracujemy. Dłonie warto również smarować leczniczą maścią przepisaną przez dermatologa, a nie zwykłym kremem nawilżającym.

Skórę dłoni należy cały czas nawilżać i regenerować. Warto wykorzystywać bardziej tłuszcz niż wodę, bo woda dodatkowo wysusza.

Należy pamiętać, że wiele kremów podrażnia, bo nie są dobrze przebadane. W wielu kosmetykach są substancje chemiczne dlatego przed zakupem warto sprawdzić ich skład. Jeżeli jest w nim dużo substancji zmydlających, zapachowych, to starajmy się unikać takich produktów. W składzie musi mieć też mało alkoholu i perfum, bo one najczęściej uczulają i podrażniają skórę.

Złe obcinanie paznokci i stany zapalne skóry

W temacie problemu ze skórą na palcach, warto poruszyć jeszcze jeden temat – złe obcinanie paznokci, zwłaszcza u stóp. Wiele osób obcina paznokcie na okrągło,  a to właśnie paznokcie u stóp mają tendencję do wrastania w skórę. Starajmy się obcinać je na kwadratowo, a nie okrągło tak by nie ścinać boków. Krawędzie można opiłować by je zwęzić ale nie można ich zaokrąglać wycinając za głęboko. To dość duży i powszechny problem. Paznokieć wrastający w skórę powoduje bolący stan zapalny, często nawet pojawienie się ropy. Niekiedy konieczna jest wizyta u chirurga lub podologa, który zakłada specjalne klamry by wyprostować paznokieć.