Zabawy w domu dla małych dzieci

0
394

Twoje dziecko lubi zabawę i chętnie odkrywa otaczający go świat. Chcesz, żeby Twój maluch aktywnie i na wesoło spędzał czas? Szukasz pomysłu jak zająć pociechę i jednocześnie rozwijać jego umiejętności? Oto nasz poradnik sprawdzonych zabaw z dzieckiem.

1Zbuduj własne miasto z kartonu

Nic tak nie pobudza wyobraźni i zdolności manualnych jak zabawy plastyczne. Potrzebujesz tylko kartonów, klej, nożyczki (dla dziecka polecamy nożyczki z zaokrąglonymi końcami), kolorowy papier i kredki. Wspólnie namalujcie i wytnijcie wzory domów, drzewa, kwiaty, ludzi, auta i zwierzęta, które zamieszkają w Waszym mieście. Ozdóbcie je kolorowym papierem i kredkami. Miasto już gotowe? Zabawa dopiero się zaczyna! Jak potoczy się życie mieszkańców Wasze miasta?

2Las z plasteliny

Pamiętasz z dzieciństwa zabawy plasteliną? Zaproponuj maluchowi wspólne ulepienie lasu! Modelowanie kształtów rozwija umiejętności manualne i pobudza wyobraźnię. Nawet nie wiesz jakie cuda Twoje dziecko wyczaruje z kolorowej plasteliny.

3Wspólne gotowanie

Chcesz, żeby Twoja pociecha zdrowo się odżywiała? Nie jesteś w stanie przekonać malucha do jedzenia warzyw? Zaproś szkraba do wspólnego gotowania. Przygotuj dla malucha deseczkę do krojenia, plastikowy nożyk i do dzieła. Użyjcie produktów, które dziecko będzie mogło samodzielnie wrzucić do miski. Doskonale nadają się do tego sałata – maluch może „podrzeć” ją na części, oliwki OLE! – wyławianie łyżeczką ze słoika będzie też doskonałą zabawą rozwijającą umiejętności manualne, papryka – pomóż dziecku ją pokroić w paski, pomidory. Do sałatki dodajcie wszystkie Wasze ulubione warzywa. Pamiętaj, żeby to dziecko w dużej mierze mieszało, przyprawiało. Pozwól maluchowi na nałożenie jej na talerz i razem cieszcie się smakiem wspólnie przygotowanego dania.

4Puzzle

Puzzle to doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu. Kolorowe kafelki, składane jeden po drugim pozwalają na rozwijanie wyobraźni. A może tym razem nie bawcie się gotowym produktem i sami przygotujcie własne puzzle? Namaluj z dzieckiem obrazek, który potniecie na kawałki i wspólnie będziecie składać.

5Kalambury

Pobawcie się w zgadywanki. Na małych kartkach namaluj obrazki, które posłużą Wam za hasła w kalamburach. Niech to będą zwierzęta, zajęcia, które dziecko zna i będzie w stanie okazać. Np. bieganie, skakanie, taniec.

Nic tak nie łączy ludzi, jak wspólna zabawa. Zatem: bawcie się dobrze!