Spodziewasz się dziecka? Na świat ma przyjść Twój bratanek lub siostrzenica? Może wyczekiwany wnuczek? Maluszek jest jeszcze w brzuchu mamy, ale Ty byś już chętnie zasypała go miłością i upominkami? Zanim zaczniesz zakupy dla dzidziusia sprawdź, co sprawi największą radość noworodkowi.

Maluszek w pierwszych dnia życia najlepiej słyszy wysokie tony, dlatego kupując zabawki wybieraj te, które pobudzają zmysł słuchu. Bardzo dobrze sprawdzają się pozytywki czy płyty z muzyką. Działają one również uspokajająco. Kupując grzechotki staraj się je dobierać tak, aby różniły się dźwiękami. Różnorodność tonów i brzmienia pobudzi zmysły dziecka.

Noworodek nie widzi zbyt ostro, więc pierwsze zabawki, które mu podarujesz staraj się dobrać tak, by miały intensywne barwy: żółty, czerwony, czarny, biały, niebieski czy zielony. Im mniej pstrokate – tym lepiej. Oko maleństwa nie będzie w stanie skupić się na tęczy barw. To nastąpi dopiero w późniejszym okresie życia dziecka.

Noworodek ma dobrze wykształcony zmysł dotyku, dlatego decydując się na kupno zabawki wybierz taką, która będzie miała różne faktury. Doskonale sprawdzają się książeczki sensoryczne czy pledy zrobione z różnorodnych tkanin.

Wybierając zabawkę dla dziecka zawsze sprawdzaj, czy na opakowaniu znajdują się takie dane:

  • informacja o wieku dziecka dla jakiego jest przewidziana zabawka
  • nazwa i adres producenta lub importera zabawki
  • symbol CE (informacja o ty, że zabawka została przygotowana zgodnie z normami bezpieczeństwa)
  • nazwa i adres producenta lub importera