Sport to zdrowie, ale pod warunkiem, że do jego uprawiania, nawet okazyjnego, przygotujemy się we właściwy sposób. Jak zacząć swoją przygodę z większą aktywnością fizyczną? Pomocne będą dla was poniższe punkty.
- Dbanie o własny organizm jest najwyższym priorytetem. Umów się na konsultację z ortopedą, aby wykonał badanie kliniczne – usg Twoich stawów, w celu uzyskania pewności, że wybrana aktywność fizyczna jest odpowiednia dla Ciebie. Wiedza ta będzie wskazówką, z jakiego punktu startujesz, z jaką częstotliwością i intensywnością możesz trenować oraz w jakiej kondycji są m.in. twoje stawy.
- Wprowadzając aktywność fizyczną, wyznaczaj sobie cel: prosty, mierzalny, osiągalny, realny, terminowy. Pamiętaj, większość kontuzji jest wynikiem przetrenowania i niewystarczającej regeneracji.
- Dbaj o prawidłowe odżywianie i nawodnienie organizmu. Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt sportowy dostosowany do Ciebie.
- Nie zapominaj o prawidłowej rozgrzewce, rozciąganiu przed i po treningu.
- Zaplanuj swój trening (daj sobie czas na wdrożenie, unikaj przetrenowania, bądź systematyczny, dostosuj wysiłek do swoich możliwości, pamiętaj o odpoczynku i relaksie). Racjonalny trening sprawi, że będziesz czuł się komfortowo, a Twoja forma fizyczna wzrośnie. Pamiętaj, że trenując za wiele, za często, bez odpowiedniej odnowy biologicznej doprowadzisz organizm do urazu.
- Trening powinien być urozmaicony i odpowiednio rozłożony w czasie (przeplataj bieganie z pływaniem, rowerem, fitnessem, siłownią), aby zapewnić różnorodne bodźce organizmowi. Przyczyni się to do poprawy ogólnej kondycji, wzmocni mięśnie i odciąży stawy.
- Nie bój się zwiększać intensywności treningu, rób to jednak z rozwagą i stopniowo, nawet jeśli czujesz, że podczas danego treningu masz przypływ energii i możesz dużo więcej.
- Słuchaj swojego organizmu. Jeśli pojawi się dyskomfort czy ból, zwolnij lub przerwij trening. Kontynuowanie treningu z bólem lub sztywnością mięśni może prowadzić do nieprawidłowych wzorców ruchowych, które w dłuższym czasie może zakończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
- W przypadku urazu przerwij trening i zastosuj schemat postępowania RICE: odpocznij, zastosuj zimne okłady w miejscu urazu, uciśnij bandażem elastycznym uszkodzony staw oraz kilkanaście cm poniżej i powyżej tego stawu. Unieś kontuzjowaną kończynę powyżej serca w celu zmniejszenia obrzęku.
- Pamiętaj o profilaktyce i odpowiednim dbaniu o swoje stawy, mięśnie, więzadła. Pomyśl o wdrożeniu w życie terapii regeneracyjnych stawów. Uchronią one struktury przed przeciążeniami, mikro urazami, naderwaniami, a także opóźnią proces biologicznego starzenia stawu. Zaniedbane urazy mogą doprowadzić do przewlekłych schorzeń, takich jak np. łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna Achillesa, kolano biegacza czy skoczka lub poważnej kontuzji np. zerwania więzadeł kolana. W konsekwencji – do wyłączenia z ulubionej aktywności sportowej i pracy zawodowej na dłuższy czas.