Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i cienka. Mimo coraz nowszych technologii używanych do produkcji pieluszek, pupa dziecka narażona jest na podrażnienia. Samo zaczerwienienie nie jest niebezpieczne, ale nie należy go lekceważyć. Może się ono przerodzić w pieluszkowe zapalenie skóry.
Jak rozpoznać odparzenia u dziecka?
Na skórze pojawiają się skupiska krosteczek lub szorstkie czerwone plamy. Towarzyszy im często obrzęk, a czasem nawet bolesne nadżerki. Im więc szybciej zaczniesz działać, tym lepiej.
Zaczerwieniona pupa
Często przewijaj dziecko. Mimo tego, że pielucha wydaje się jeszcze prawie sucha, bakterie, które szybko mnożą się na pożywce z moczu, dodatkowo podrażniają uszkodzoną skórę. Pieluszkę zmieniaj po każdej kupie dziecka i najpóźniej co trzy godziny, jeśli twoja pociecha robi w tym czasie jedynie siku.
Jak radzić sobie z odparzeniami?
- Często zmieniaj pieluszkę dziecku
- Staraj się myć pupę dziecka czystą wodą
- Używaj maści, która ochroni skórę dziecka przed wilgocią, a jednocześnie nawilży/natłuści i zacznie leczyć zaczerwienienie
- Zakładaj pieluszkę tak, by była luźno zapięta (żeby między pieluszkę a brzuszek dziecka wchodziły 2 palce) to pozwoli na lepszą cyrkulację powietrza w pieluszce
- Zakładając ubranka dbaj by były luźne
- Pozwól maluszkowi pobyć bez pieluszki
Kiedy szczególnie należy zwrócić uwagę na pupę dziecka?
- Gdy jest wcześniakiem
- Ząbkuje
- Gdy jest chore lub po szczepieniu
- Gdy ma biegunkę
- Ma wrażliwą skórę
- Następuje zmiana diety np. zaczynasz rozszerzać dietę maluszka.