Wiele osób chce zaoszczędzić czas i pieniądze dlatego decyduje się na własnoręczne pomalowanie włosów farbami kupionymi w sklepie bądź salonach fryzjerskich. Często okazuje się, że oszczędności są jedynie pozorne. Jakie są główne różnice pomiędzy pomalowaniem włosów w domu a w salonie fryzjerskim? O tym w dzisiejszym materiale.

Słowem kluczowym jest utleniacz. To od niego wiele zależy. W przypadku farb dostępnych w sklepach dla zwykłych osób, są szykowane tak by radziły sobie z najtrudniejszymi przypadkami włosów czyli z kolorem siwym. W tym przypadku utleniacz jest mocniejszy, a w wielu przypadkach nie ma potrzeby stosowania aż tak agresywnego środka. Kobieta, która ma 18 lat i chce jedynie odświeżyć kolor lub go wyrównać, nie potrzebuje aż tak silnej mieszanki. Farbą ze sklepu da się pomalować włosy. Kolor wyjdzie na pewno ciemniejszy niż na próbniku i włosy staną się bardziej wrażliwe. Zapomnijcie również o specjalnych szamponach koloryzujących. One niszczą włosy bardziej niż zwykłe farbowanie włosów.

Farby zakupione także w sklepach fryzjerskich, jeżeli zostaną źle przygotowane (złe proporcje), to mogą nam również zniszczyć włosy. Zwróćcie uwagę również na kolor próbnika. Należy pamiętać, że robiony był na białych sztucznych włosach i jest to jedynie przybliżony kolor, jaki można uzyskać. Tymczasem docelowy kolor zależy od wybranej farby, jej jakości, utleniacza oraz samych włosów. Każdy nasz włos zawiera mieszankę pigmentów, które mają wielki wpływ na kolor. Dlatego ciężko jest uzyskać na przykład bardzo zimne kolory (szary) lub bardzo jasne blondy.

Często fryzjerów przyrównuje się do malarzy obrazów. Określenie nie jest zupełnie przypadkowe, bo robiąc koloryzacje, każdy profesjonalny fryzjer miesza parę kolorów niczym malarz. Tworzone są specjalne mieszanki dla danego klienta pod jego jakość, kondycję i kolor włosów. Można udać się do fryzjera by pomalował nam tylko odrost, ale jeżeli jesteśmy w danym salonie po raz pierwszy, to fryzjer będzie musiał przeciągnąć farbę by nie było różnicy w kolorze. Chyba, że Klient oczekuje lekkiego efektu ombre (o ombre czytaj więcej w tekście: Tajemnice Stylizacji Włosów – ombre).

Reasumując. Czy w domu możemy dobrze pomalować nasze włosy samodzielnie? Tak, ale jest to dość trudne i wymaga dużej wiedzy i wprawy. Zdecydowanie łatwiej jest przyjść do dobrego specjalisty. Każdy fryzjer musi poznać też nasze włosy i gust, dzięki czemu efekt będzie możliwie najlepszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here