Paznokcie to bardzo obszerny temat i bez wątpienia – warto o nie dbać. W poniższym artykule poznasz sposoby na pielęgnację paznokci, dowiesz się czy powinno się je obcinać czy piłować oraz jak dobrać odpowiedni pilnik.

Jeżeli mamy zdrowe paznokcie i widzimy, że nic złego się z nimi nie dzieje tj. nie łamią się i nie rozdwajają to należy je wypielęgnować przed pomalowaniem. Dzięki temu będą ładniej wyglądały i ładniej będzie prezentował się na nich lakier. Pielęgnacja podstawowa to przede wszystkim nadanie kształtu i opiłowanie paznokci w odpowiedni sposób.

Aktualna moda i trendy to paznokcie tzw. kocie czyli ostro zakończone. Nie wszystkim jednak podoba się ten trend i nie do wszystkich paznokci pasuje. Popularny jest również paznokieć prostokątny, a czasem zwany kwadratowym. Jest także kształt migdała oraz okrągły.

Jeśli nadamy odpowiedni kształt, który podoba nam się i pasuje do płytki paznokcia, powinniśmy zająć się skórkami. Najpierw należy je namoczyć. Sprawdzi się w tym woda z mydłem albo specjalny żel zmiękczający. Ułatwi to odsuwanie skórek i ich przycinanie w razie potrzeby.

Jaki wybrać pilnik do paznokci?

Warto mieć w domu dwa rodzaje pilników o różnej gradacji. Pilnik do skracania i nadawania kształtu (180) oraz taki do wygładzania płytki paznokcia (gradacja około 360). Wygładza płytkę, dzięki czemu jest zamknięta, nie zaciągnie rajstop, nie porysuje skóry i nie podrapie.

Przy wypielęgnowanym paznokciu można zastosować lakier. Mamy trzy główne rodzaje lakierów. Klasyczny, zmywalny zwykłym zmywaczem, drugi to vinylux, który wymaga specjalnego topu (lakieru nawierzchniowego). Jest on również zmywany zwykłym zmywaczem ale jest o przedłużonej trwałości. Ma troszeczkę inną konsystencję i specjalny top nawierzchniowy bezbarwny, który utwardza lakier i chroni przed zarysowaniami. Trzeci typ, to lakier hybrydowy. Najbardziej popularna forma lakieru trwałego. Jest to lakier światłoutwardzalny zastygający pod wpływem światła UV. Jest  trwały i wystarcza na ok. dwa-trzy tygodnie. Trzeba mieć do niego specjalną bazę i top. Utwardzanie każdej warstwy to dwie minuty w lampie UV i 30 sekund w lampie LED.

Ścinać czy pilnikować?

Jak mamy za długie paznokcie i chcemy je sporo skrócić, należy przyciąć je specjalną obcinaczką i dopiero później należy je opiłować. Pilnika używa się zawsze piłując w jedną stronę by nie szarpać paznokcia. Wystarczy mieć w domu dwa pilniczki o dwóch różnych gradacjach. Należy też dobrać gradacje do typu paznokcia. Jeżeli mamy cienkie paznokcie to gradacja wyższa jak 240-360 będzie lepsza bo nie poszarpie płytki. Do paznokci twardszych sprawdzi się 180-240.

Jeżeli nasze paznokcie są bardzo twarde i grube, to 100-180 będzie optymalnym wyborem. Twardość paznokci zależy głównie od naszej genetyki, rozdwajanie ich często oznacza, że w naszym organizmie brakuje substancji wiążących: elastyny i kolagenu. Trudno uzupełnić to dietą, bo w organizmie paznokcie na końcu dostają substancje odżywcze z pokarmu. Warto zadziałać dietą ale i suplementami oraz odżywkami np. w formie lakieru bądź płynu do wsmarowywania wtedy mamy kompleksowe działanie.

Problem kruchych paznokci często oznacza problem z niedoborem wapnia w organizmie. Problem z odrywającymi skórkami często oznacza niedobór witamin. Należy pamiętać, że kuracja suplementami, odżywkami w formie olejków czy lakierów odżywczych lub dieta przez dwa lub trzy dni nie da efektów. Należy robić to przynajmniej kilka miesięcy. Szczególnie jeżeli chodzi o przyjmowanie witaminy A,B, E.

Ważna jest też pielęgnacja skórek, bo jeżeli narastają na paznokcie, to skóra naciąga się gdy paznokieć rośnie. W pewnym momencie pęka i robią się krwawiąca i boląca rana. Po namoczeniu skórek warto odsunąć je patyczkiem lub ręcznikiem.

Obgryzanie paznokci

Wiele osób ma nawyk obgryzania paznokci. Ślina jest substancją, która bardzo rozpuszcza paznokcie i skórkę dookoła. Przez to paznokcie często są w środowisku mokrym, co jest idealnym miejscem dla bakterii. Należy pamiętać, że nie jest to dobre dla naszego zdrowia. Są też preparaty jak np. gorzki pazurek czy papryczka chilli, która skutecznie zniechęca do wkładania palców do buzi. Dodatkowo paznokcie poobgryzane nie wyglądają estetycznie warto o tym pamiętać.

Domowe sposoby na zadbanie o paznokcie

Możemy zrobić kąpiel dla skóry dłoni oraz paznokci. Rozgrzana oliwa z oliwek, krople cytryny i witamina A + E. Jeżeli nie mamy to cytryna z oliwą nawilży, natłuści i odżywi paznokcie. Po takiej kąpieli można włożyć dłonie w folię a następnie bawełniane rękawiczki i potrzymać tak przez około 30 minut. Wielu osobom nie chce się bawić w domowe sposoby. Najłatwiejszym sposobem jest zakup odpowiedniego preparatu w aptece.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here