Antykoncepcja na poprawę zdrowia u kobiet

0
9

Współczesna doustna antykoncepcja hormonalna to już nie tylko zabezpieczenie przed nieplanowaną w danym momencie ciążą, ale także szereg właściwości pozaantykoncepcyjnych, które mogą sprostać oczekiwaniom niemal każdej kobiety!

Niezależnie od tego, czy kobiety prowadzą intensywny styl życia, są zapracowane, podróżą, uprawiają sport zawodowo lub hobbystycznie, mają pasję, która wymaga od nich dyspozycyjności, a może po prostu borykają się z zaburzeniami hormonalnymi – dobrze dobrane tabletki są w stanie wpłynąć pozytywnie na komfort i jakość życia kobiet. W badaniu Biostat, zrealizowanym na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o.o., w ramach kampanii edukacyjnej Antykoncepcja Szyta Na Miarę, uczestnicy zostali poproszeni o wybranie grup kobiet, którym pigułki mogą służyć w stopniu największym. Kogo wskazali badani?

Dla aktywnych… w łóżku!

Aż 25 proc. wszystkich respondentów, którzy wzięli udział w badaniu, wskazało kobiety aktywne seksualnie jako tę grupę, której tabletki antykoncepcyjne mogą poprawić jakość życia w stopniu największym. Panie i panowie wykazali się ogromną zgodnością w tej kwestii, ponieważ 23 proc. kobiet oraz 27 proc. mężczyzn wskazało właśnie tę grupę.

Popularność tych odpowiedzi pokazuje, że tabletki antykoncepcyjne wciąż w znacznej mierze funkcjonują w świadomości społeczeństwa w kontekście seksu i właściwości zabezpieczających przed nieplanowaną w danym momencie ciążą. I nie ma się co dziwić, ponieważ pigułki znane są ze swojej wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej, która przekłada się na większą spontaniczność i częstotliwość zbliżeń. Dodatkowo, już dawno minęły czasy, gdy zażywanie tabletek wiązało się np. z obniżonym libido, skutkującym częstym – przysłowiowym – „bólem głowy” u pań i brakiem chęci na współżycie. Dostępne dziś pigułki są sprzymierzeńcem kobiet, lubiących spontaniczne zbliżenia z partnerem, ponieważ nie tylko zabezpieczają, ale przede wszystkim nie zmniejszają ochoty na spotkania w sypialni. Czym się wyróżniają? Niektóre dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zawierają octan chlormadinonu, czyli gestagen, będący pochodną naturalnego progesteronu, który sprawia, że w organizmie kobiety wydzielają się beta endorfiny – zwane powszechnie hormonami szczęścia. Kobiety, które stosują tabletki z tym składnikiem, mogą czuć się nie tylko bezpiecznie oraz komfortowo, ale także mieć pewność, że częste „bóle głowy” nie będą ich dotyczyć.

Pomocne kobietom młodym

Drugie miejsce zajęła grupa kobiet młodych, wskazana przed ankietowanych jako ta, której antykoncepcja może poprawić komfort i jakość życia. Z raportu „Seksualna mapa Polki” wynika, że średni wiek inicjacji seksualnej kobiet w Polsce waha się między 17. a 21. rokiem życia, dlatego tabletki antykoncepcyjne, dzięki swojej wysokiej skuteczności i jednocześnie prostym schemacie dawkowania, mogą ułatwić wkroczenie w świat dojrzałości seksualnej. Dobrym rozwiązaniem w przypadku młodych kobiet jest antykoncepcja ultralekka, charakteryzująca się obniżoną dawką hormonów, której skuteczność jest równie wysoka, jak antykoncepcji uniwersalnej, więc młode kobiety mogą odkrywać swoją seksualność w poczuciu komfortu i wysokiego zabezpieczenia. Ale to nie wszystko! Warto podkreślić, że młody wiek to także „burza hormonów”, a co za tym idzie – różnych problemów np. natury estetycznej. Pigułki, dzięki pozaantykoncepcyjnym właściwościom, mogą pomóc młodym kobietom, u których wystąpią problemy z cerą, wypadającymi włosami czy nadmiernym owłosieniem (hirsutyzmem), wynikające z zaburzeń hormonalnych. Doustna antykoncepcja hormonalna pomoże także paniom, które borykają się z bolesnymi i obfitymi miesiączkami.

Dla kobiet, nieplanujących macierzyństwa

Trzecie miejsce na podium – 16 proc. odpowiedzi, należy do grupy kobiet, które nie planują zostać mamą. Pigułki, dzięki swojej wysokiej skuteczności, mogą zapewnić tym paniom wysoką ochronę antykoncepcyjną oraz ułatwić kontrolę cyklu. Ale, jak wiadomo, kobieta zmienną jest, i jeśli w którymś momencie życia zmieni swoje plany w zakresie macierzyństwa, to nic nie stoi na przeszkodzie! Doustna antykoncepcja hormonalna, stosowana nawet długoterminowo, nie obniża naturalnej płodności i umożliwia staranie się o dziecko niemal od razu po jej odstawieniu. Wśród odpowiedzi ankietowani wskazali również grupy: kobiet, które borykają się z bolesnymi miesiączkami – 9 proc., pań, zmagających się z zaburzeniami hormonalnymi – 8 proc., a także kobiet w okresie menopauzy – 3 proc. 13 proc. społeczeństwa nie potrafiło wskazać odpowiedzi, co pokazuje, że świadomość w zakresie stosowania tabletek antykoncepcyjnych, jako sposobu na złagodzenie lub zniwelowanie wielu kobiecych dolegliwości, jest wciąż zbyt niska. Nieustanna edukacja na temat doustnej antykoncepcji hormonalnej jest bardzo potrzebna, żeby kobiety wiedziały o możliwościach, jakie oferuje im współczesna farmakologia.
Doustna antykoncepcja hormonalna może poprawić jakość i komfort życia każdej kobiety – niezależnie od wieku czy stylu życia, pod warunkiem, że będzie prawidłowo dobrana do organizmu oraz dostosowana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Dostępne obecnie pigułki pozwalają na wybór schematu przyjmowania oraz dawki hormonów, dlatego każda kobieta, dzięki pomocy ginekologa, znajdzie wśród dostępnych tabletek swojego sprzymierzeńca. To, co warto podkreślić to fakt, że obecne pigułki to już nie tylko zabezpieczenie przed ciążą, ale przede wszystkim szereg właściwości, które mogą być odpowiedzią na konkretne potrzeby współczesnych kobiet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here